paramont

studio animacji

Przeczytaj również:

Dawno, dawno temu…czyli jak storytelling sprawdza się w animacjach promocyjnych i explainer video

 

Ludzie od zawsze opowiadali sobie historie. Kiedyś, przed wynalezieniem pisma w ten sposób plemiona przekazywały sobie wiedzę o przodkach i religii. Historie, na przykład w formie bajek czytanych dzieciom, również dzisiaj przekazują uniwersalne wartości i uczą reguł, których powinniśmy przestrzegać. Niektóre, na pewno pamiętamy do dzisiaj.

 

Dlaczego ten sposób przekazywania sobie ważnych informacji przetrwał przez tysiące lat i jest wykorzystywany także dzisiaj? Bohaterowie, ich przygody i trudności, które muszą pokonać wywołują w nas silne emocje. To właśnie odczucia, takie jak strach gdy bohater jest w niebezpieczeństwie lub radość gdy wyjdzie cało z tarapatów sprawiają, że opowieści zapadają nam w pamięć.

 

 

Storytelling w marketingu i reklamie

 

W marketingu storytelling to sposób komunikowania się z klientami poprzez opowiadanie historii, które angażują emocjonalnie, budują relacje i w naturalny sposób przekazują wartości marki. W miejsce nachalnej reklamy, storytelling opowiada o marce, produkcie lub usłudze w sposób, który bardziej przemawia do odbiorców.

 

Działanie storytellingu ma swoje podstawy w psychologii. Ludzie lubią słuchać historii i lepiej zapamiętują przekazy, które wzbudzają emocje. Storytelling pozwala lepiej komunikować się z odbiorcami poprzez wykorzystanie fabuły, bohaterów, konfliktów oraz rozwiązań. To narzędzie, które może wzbudzać emocje, budować więzi i sprawić, że przekaz staje się bardziej ludzki i przystępny.

 

 

Jak działa storytelling?

 

Struktura fabuły: Każda dobra opowieść ma swoją strukturę. Zwykle zaczyna się od wprowadzenia bohaterów i kontekstu, kiedy to obserwujemy zwykłe życie bohatera.  Następnie pojawia się punkt zwrotny, zazwyczaj jest to konflikt lub wyzwanie, którym bohater musi sprostać. Na końcu zawsze następuje rozwiązanie problemu, czasami zbiega się ono z wewnętrzną przemianą bohatera. To klasyczny schemat narracyjny, w którym towarzyszymy bohaterowi w drodze, którą musi pokonać od punktu A do punktu B. Przez ten czas przeżywamy z nim różne emocje.

 

Bohaterowie: Opowieść potrzebuje postaci, z którymi odbiorca może się utożsamiać. To mogą być ludzie, zwierzęta, a nawet abstrakcyjne idee – kluczem jest nadanie im cech, które czynią je intrygującymi, ale też wiarygodnymi.

Emocje: Storytelling ma na celu wywołanie emocji w widzach. Dzięki temu przekaz jest bardziej angażujący i lepiej zapada w pamięć. Emocje mogą być różne – od radości, przez strach, po współczucie – ważne, aby były autentyczne i rezonowały z odbiorcą.

 

Cel: Opowieść powinna mieć sensowny cel – może to być przekazanie wiedzy, moralizowanie, budowanie relacji z marką lub wywołanie określonej reakcji u odbiorcy np. rozważenie zakupu produktu.

 

Środek przekazu: Storytelling może być realizowany na wiele sposobów – w formie tekstu, video, audio, a nawet grafik. Wybór medium zależy od tego, do kogo chcemy dotrzeć i jaki efekt chcemy osiągnąć.

 

 

Wykorzystanie storytellingu w animacjach typu explainer video, animacjach promocyjnych i animacjach whiteboard.

 

Jak to zrobić gdy do dyspozycji mamy około 2 minut, w które musimy upchać tak wiele istotnych informacji? 

 

Najważniejsze jest określenie kluczowego przesłania, które chcemy przekazać w animacji. Należy zadbać aby kluczowe przesłanie znalazło się na początku animacji, niezależnie od tego, czy animacja jest wykorzystywana jako explainer video, animacja promocyjna czy animacja informacyjna. Powinno zostać ono przekazane w ciągu pierwszych 15-20 sekund filmu.

 

Najczęściej w animacjach explainer video historia skonstruowana jest według schematu: przedstawienie bohatera - prezentacja problemu z jakim zmaga się bohater- odkrycie/wskazanie rozwiązanie - pokazanie pozytywnej zmiany w życiu bohatera. W krótko trwającej animacji bohater zazwyczaj jest jeden, może to być konkretna postać, rodzina, lub jakaś określona grupa społeczna.

 

Obrazy, ikony i animacje ilustrują treść, co sprawia, że jest ona bardziej przyswajalna. Suche dane są w storytellingu uzupełniane wizualnymi metaforami, które pomagają w lepszym zrozumieniu produktów i usług.

 

W explainer video storytelling musi być prosty i klarowny. Zamiast bombardować odbiorcę szczegółami, należy skupić się na kluczowych punktach, które są istotne i łatwe do zapamiętania.

 

Ważne jest również, żeby na końcu opowiadana historia przekształcała się w konkretne wezwanie do działania, na przykład zachęcenie do wejścia na stronę internetową z większą ilością informacji i możliwością dokonania zakupu. 

 

STORYTELLING PRODUKTOWY: jak w animacjach explainer video posiąść uwagę widzów

04 października 2024

Dane kontaktowe:

 

mail: biuro@paramont.pl

 

Maciej Wałachowski

504 290 624

mail: maciek@paramont.pl

Studio animacji
Studio animacji Rysująca Ręka

Co robimy:

 

animacja whiteboard

animacja 2d

motion desin

explainer video 

animacja biznesowa

animacja promocyjna