PARAMONT
studio animacji
Przeczytaj również:
Spotkałam się z różnymi podziałami, ale według mnie dziś animacja dzieli się na realizowaną technikami tradycyjnymi i komputerową. Oczywiście dzisiaj komputery są powszechnie wykorzystywane przy montażu i compositingu więc każda z współczesnych animacji jest trochę “komputerowa”. Mnogość możliwości technicznych powoduje, że twórcy mogą dowolnie miksować techniki animacji, ogranicza ich jedynie wyobraźnia. Techniki tradycyjne są dziś najczęściej wykorzystywane przez niezależnych twórców w animacji artystycznej. Z kolei animacja komputerowa jest powszechnie stosowana przez studia animacji i spotkamy ją w filmach, grach, edukacji, marketingu i komunikacji.
Do technik tradycyjnych zaliczamy animację znaną nam wszystkim z dzieciństwa - rysowaną na folii celuloidowej, klatka po klatce, zwana animacją klasyczną. Fotografowane kamerą kolejne klatki składały się w film animowany. To tradycyjna animacja 2D. Kolejną tradycyjną techniką 2D jest technika wycinankowa. To najczęściej płaska wycinanka z papieru przesuwana przez animatora tak by oddać kolejne fazy ruchu. W podobny sposób animować można materiały sypkie, np. piasek lub sól. Do mniej znanych technik tradycyjnych należą malowanie bezpośrednio na taśmie celuloidowej lub malowanie na szkle. Techniki te były stosowane przed rozpowszechnieniem się animacji komputerowej. Dziś stanowią fajny sposób przybliżenia dzieciom, podczas zajęć plastycznych, na czym polega animacja.
Kolejne tradycyjne techniki to animacja lalkowa, animacja przedmiotów czy plasteliny. To już tradycyjna animacji 3. Przy realizacji powstaje mały plan filmowy, gdzie kamera fotografuje kolejne fazy ruchu ustawiane przez animatora. To bardzo wdzięczna i lubiana przez widzów technika, ja osobiście najbardziej lubię czeską lalkową animację “Sąsiedzi”.
Ostatnie dwie dekady to dynamiczny rozwój animacji komputerowej. Zyskała ona ogromną popularność na wielu polach. Spotkamy ją w filmach, grach wideo, reklamach, marketingu a także w edukacji i sztuce. Animacja komputerowa dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się techniką, stylem oraz przeznaczeniem.
Komputerowa animacja 2D jest jedną z najpopularniejszych form animacji komputerowej. Może być animacja rysowana klatka po klatce na tablecie graficznym, co bardzo przypomina tradycyjną technikę, z tą różnicą, że folię celuloidową zastąpiły dziś tablety i odpowiednie oprogramowanie. Ciekawym rodzajem takiej animacji jest rotoskopia, w której animator przerysowuje klatka po klatce zarejestrowany wcześniej materiał filmowy. Drugi rodzaj komputerowej animacji 2D to animacja, w której realizator określa początkowy i końcowy punkt ruchu a program generuje klatki pośrednie. Taki rodzaj animacji jest bardzo często wykorzystywany, gdyż oszczędza mnóstwo czasu i pracy animatorom. Dzięki możliwościom oprogramowania techniki te można swobodnie łączyć, uzyskując założony efekt.
Animacja 3D jest bardziej skomplikowaną formą animacji komputerowej. Obiekty są w niej modelowane w trzech wymiarach - mają nie tylko wysokość i szerokość ale też objętość i mogą być obracane w przestrzeni, co daje wrażenie głębi. Animacja 3D jest szeroko rozpowszechniona w produkcji filmów, gier komputerowych i efektów specjalnych.
Stop-motion to sposóba animacji, który polega na robieniu zdjęć obiektom ręcznie przesuwane lub manipulowane przez animatorów. Każde zdjęcie to nowy ruch i kolejna klatka. Stop-motion bardzo przypomina tradycyjną animację 3D, różnica polega na obróbce nagranego materiału. W procesie compositingu dodawana jest mnogość efektów specjalnych, modyfikowane są kolory, wymazywane niepotrzebne elementy (np. statywy czy linki podtrzymujące lalki).
Animacja jest niezwykle rozległą dziedziną, która obejmuje różne techniki i style. Klasyczna animacja 2D, zaawansowana animacja 3D, aż po animację z wykorzystaniem AI, każda z nich ma swoje miejsce i zastosowanie. Style i techniki można mieszać ze sobą, uzyskując nowe, zaskakujące efekty wizualne.
kontakt:
biuro@paramont.pl
Maciej Wałachowski
504 290 624
maciek@paramont.pl
Co robimy:
animacja whiteboard
animacja 2d
motion desin
explainer video
animacja biznesowa
animacja promocyjna